Mam dla Was dwie dobre wiadomości – po pierwsze dziś rozpoczynają się wakacje. Po drugie, z myślą o Was, drogie uczennice i drodzy uczniowie, rozpoczynamy nowy miejski projekt, dzięki któremu w każdej miejskiej szkole powstanie przestrzeń, gdzie można odpocząć od hałasu, pograć w planszówkę czy po prostu posiedzieć i się wyciszyć. Przeznaczymy na ten cel ponad 11,5 mln zł, bo zależy nam, aby dzieci i młodzież przebywały w komfortowych i przyjaznych przestrzeniach –
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy
Granty dla miejskich szkół na miejsca wyciszenia
Strefy ciszy to specjalne miejsca, które znajdują się już w wielu stołecznych szkołach, w tym w placówce przy ul. Puszczyka. Są one szczególnie ważne dla dzieci wrażliwych sensorycznie i wspierają równość szans edukacyjnych wszystkich uczniów.
W ramach projektu każda miejska szkoła otrzyma 30 tys. zł na urządzenie tzw. stref ciszy. Do szkół trafi także specjalny poradnik projektowania takich przestrzeni. Co ważne – kąciki ciszy mają powstawać w uzgodnieniu z uczniami, z uwzględnieniem ich potrzeb i pomysłów.
Poradnik projektowania stref ciszy
Miasto stołeczne Warszawa, we współpracy z pracownią xystudio, przygotowało praktyczny poradnik tworzenia stref ciszy w szkołach. Dokument ten został opracowany przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wspólnie z Biurem Edukacji.
Strefy ciszy mogą przybierać różne formy – od osobnych pomieszczeń, przez wnęki w salach, aż po ogrody sensoryczne lub altany z pufami na terenie szkoły. Ich zadaniem jest stworzenie bezpiecznego miejsca odpoczynku i koncentracji.
Współczesny świat stawia przed nami coraz większe wyzwania – nie tylko te związane z nauką, ale również z umiejętnością radzenia sobie ze stresem i natłokiem bodźców. W trosce o dobro każdego ucznia i z myślą o tworzeniu przestrzeni sprzyjającej koncentracji oraz wewnętrznej równowadze, postanowiliśmy wyjść z inicjatywą stworzenia w warszawskich szkołach stref ciszy –
Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy
Poradnik stanowi również uzupełnienie publikacji „Szkoła dobrze zaprojektowana. Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych m.st. Warszawy”.
Więcej informacji oraz dostęp do poradnika znaleźć można na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy.
Autor: UM Warszawa
Zdjęcie Autor: Rafał Motyl