piątek, 25 lipca, 2025
reklama
banner



Strona główna » Torowisko na al. Waszyngtona do przebudowy

Torowisko na al. Waszyngtona do przebudowy

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej na przebudowę trasy na al. Waszyngtona.

by Miasto.eu
0 komentarzy 56 wyświetleń

reklama
banner

Torowisko Warszawa - Miasto.eu

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej na przebudowę trasy na al. Waszyngtona. Na początku wykonawca musi zaproponować kilka wariantów układu komunikacyjnego. Warunkiem jest zachowanie szpalerów drzew, które są charakterystycznym elementem tej arterii.

Aleja Waszyngtona – z nietypowym układem torowiska, powstałym w latach 40. XX w. – odstaje od współczesnych standardów i oczekiwań w zakresie bezpieczeństwa ruchu oraz komfortu podróżowania. W ubiegłym roku przeprowadzono punktowy remont fragmentów tej arterii, które były w najgorszym stanie – m.in. skrzyżowania z ul. Międzynarodową i Kinową. Na pozostałych odcinkach potrzebna będzie kompleksowa modernizacja i dostosowanie  infrastruktury do aktualnie obowiązujących norm i przepisów budowlanych, w tym dotyczących zachowania odpowiedniej skrajni drogowej.

Z poszanowaniem zieleni

Projektowaniem nowych rozwiązań zajmie się firma Databout. Wartość podpisanej umowy to ponad 3,6 mln zł brutto. Projektanci mają za zadanie przygotować dokumentację całego, ponad dwukilometrowego odcinka torów – pomiędzy rondem Waszyngtona a rondem Wiatraczna. W sumie to ok. 4400 metrów toru pojedynczego.


reklama
banner

W pierwszym etapie będzie to analiza sześciu wariantów przebudowy, różniących się m.in. usytuowaniem torowiska i rozwiązaniami w zakresie komunikacji autobusowej. Na tej podstawie – wspólnie z jednostkami miejskimi – Tramwaje Warszawskie wypracują, po wakacjach, docelowy wariant. Następnie zostanie opracowana pełna dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem uzgodnień środowiskowych, pozwoleń i innych wymaganych decyzji.

Priorytetem jest ochrona istniejących szpalerów drzew znajdujących się po obu stronach al. Waszyngtona. W 2023 r. Tramwaje Warszawskie zleciły wykonanie ekspertyzy stanu drzew wraz z określeniem zasięgów systemów korzeniowych i opracowaniem planu ich pielęgnacji. Zalecenia tej ekspertyzy będą uwzględniane na każdym etapie realizacji projektu.

Koordynacja z innymi inwestycjami

Prace projektowe zakończą się w 2028 r. W tym czasie wykonawca musi pozyskać wszelkie niezbędne uzgodnienia, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgody wodnoprawne oraz ostateczne pozwolenie na budowę.

Przebudowa trasy w al. Waszyngtona będzie możliwa w latach 2028-30. Termin ten jest zależny od zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych oraz koordynacji z innymi inwestycjami planowanymi w tym rejonie (jak np. z planowaną przez PKP PLK przebudową linii średnicowej, której harmonogramy ulegają aktualizacji).

Projektowane rozwiązania umożliwią realizację trasy tramwajowej na Gocław, dla której powstały już projekty budowlane. W najbliższym czasie należy spodziewać się kluczowych decyzji także dla tej inwestycji.

Tramwaje Warszawskie są również w stałym kontakcie z Metrem Warszawskim i projektantami linii M3. Oba projekty – przebudowa trasy tramwajowej w al. Waszyngtona i budowa nowej linii metra – zbiegają się ze sobą w rejonie ronda Wiatraczna i będą skoordynowane.

Zdjęcie Główne Autor: Tramwaje Warszawskie


reklama
banner

Może Ci się również spodobać

.
Miasto.eu - Twoja Strona Miasta

Miasto.eu to portal miejski i portal ogólnopolski, który gromadzi w jednym miejscu najważniejsze informacje o lokalnych wydarzeniach, wiadomościach i usługach. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne – od aktualności, przez polecane miejsca, po informacje o firmach i atrakcjach w Twojej okolicy. Odkrywaj miasto razem z Miasto.eu !

Warto Przeczytać

Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Twoja Strona Miasta Miasto.eu

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
reklama
banner



-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Wykryto Adblocka

Prosimy o wsparcie poprzez wyłączenie w przeglądarce rozszerzenia AdBlocker dla naszej witryny.