Spis Treści
Wyłonienie koncepcji architektonicznej dla toru łyżwiarskiego Stegny to kolejny krok w pracach nad modernizacją tego miejsca. Zwycięski projekt przygotowała pracownia P2PA Sp. z o. o. z Wrocławia wraz z Metropolis Sp. z o. o. ze Szczecina. Architekci zaproponowali obiekt racjonalny technicznie i poetycki w wyrazie architektonicznym – uzasadnił sąd konkursowy.
– To wielki dzień dla polskich łyżwiarzy i miłośników dyscyplin łyżwiarskich. Już w pierwszym etapie inwestycji Warszawa zyska nowoczesny i zadaszony tor do łyżwiarstwa szybkiego oraz dwa pełnowymiarowe lodowiska – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Ośrodek Stegny na nowo
Miasto rozstrzygnęło konkurs na koncepcję architektoniczną hali toru łyżwiarskiego oraz dwóch hal lodowych. Ambicją projektantów było przywrócenie rangi ważnemu dla mieszkańców miejscu rekreacji, spotkań i aktywności. Projekt ma stać się areną międzynarodowych zawodów i wizytówką stolicy. Główna hala pomieści aż 4500 widzów i spełniać będzie normy ISU i PZŁS.
Z czego będzie się składał kompleks?
Oprócz toru szybkiego, architekci zaplanowali halę do hokeja, łyżwiarstwa figurowego i rekreacji z trybunami na 1500 osób oraz halę treningową z lodowiskiem i trzema torami do curlingu. Powstanie też kawiarnia, siłownia, tor wrotkowy, boisko do hokeja na rolkach oraz pętla dla rolkarzy.
Konkurs – uczestnicy i zwycięzcy
Konkurs był jednoetapowy. Spośród 13 prac wybrano 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia. Nagrodę główną (200 tys. zł) otrzymała praca nr 11 autorstwa P2PA i Metropolis. II miejsce przypadło pracowni WXCA i JSK Architekci (150 tys. zł), III – Kuryłowicz & Associates (100 tys. zł). Wyróżnienia trafiły m.in. do Grupy 5 Architekci, Bujnowski Architekci oraz zespołu z Sewilli i Warszawy.
Co oceniał sąd konkursowy?
Ważne były atrakcyjność architektoniczna, funkcjonalność, wkomponowanie w otoczenie, ekonomia i etapowanie. Wysoko oceniono klarowny podział bryły budynku na trzy warstwy i logiczną strukturę funkcji. Projekt uznano za szansę na stworzenie obiektu istotnego architektonicznie i społecznie.
Wizja odpowiedzialna ekologicznie
Koncepcja przewiduje zachowanie drzew, retencję wody opadowej oraz wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Projekt ma spełniać wymogi Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku i ograniczać wpływ na środowisko, przy jednoczesnej energooszczędności.
Sąd konkursowy – skład
W sądzie zasiadali m.in.: wiceprezydentka Renata Kaznowska, Konrad Niedźwiedzki (PZŁS), Rafał Miastowski (burmistrz Mokotowa), przedstawiciele BAiPP, AKTYWNEJ WARSZAWY, SARP i niezależni architekci. Pracami kierował Marcin Brataniec, a referentem był Marcin Chruśliński.
Wystawa i dyskusja pokonkursowa
Prace można oglądać od 1 do 11 lipca 2025 r. w Biurze Architektury (Aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, WOM). Dyskusja pokonkursowa odbędzie się 7 lipca o godz. 17:00 w tym samym miejscu.
Więcej informacji: architektura.um.warszawa.pl/konkursStegny
Autor: UM St. Warszawa
Zdjęcie