W ramach programu „Warszawa chroni” odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu kobiet w stolicy. Podczas wydarzenia przedstawiciele samorządu, funkcjonariusze służb mundurowych, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji pozarządowych rozmawiali o tym, czy warszawianki mogą czuć się bezpiecznie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we własnych domach.
Deklaruję Państwu, jako pełnomocniczka do spraw kobiet, ale też w pełnym porozumieniu z Prezydentem i ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa, że dzisiejsza konferencja to jeden z elementów programu działań na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Warszawie. Nie tylko chcemy dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, ale też chcemy, jako miasto stołeczne Warszawa, w ramach naszych możliwości i kompetencji realizować konkretne zadania, które zwiększą bezpieczeństwo kobiet i dziewcząt – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Konferencja inicjuje oficjalnie miejską debatę, by jak najlepiej wypracować skuteczne rozwiązania na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kobiet zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Wydarzenie miało również charakter edukacyjny.
Edukacja i uświadamianie od najmłodszych lat to klucz do bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Nawet pośrednia reakcja, jak telefon na numer alarmowy, może uratować komuś zdrowie lub życie. Współpraca służb mundurowych i organizacji pozarządowych ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa, a prowadzony przez nas projekt Bezpieczna Warszawianka pokazuje, jak ważne są wiedza, reakcja i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Zachęcam wszystkich zarówno kobiety, jak i mężczyzn do udziału w bezpłatnych kursach, które mogą realnie zwiększyć nasze bezpieczeństwo na co dzień – mówiła Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Także przedstawiciele Policji przypominali, jak ważne jest reagowanie na przemoc i informowanie odpowiednich służb:
Policja istnieje po to, by zapewniać bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Warszawy, w tym szczególnie kobietom. Apelujemy, by nie bać się zgłaszać wszelkich nieprawidłowości, zwłaszcza tych związanych z przestępczością na tle seksualnym. Jeśli nie otrzymujemy zgłoszeń, nie jesteśmy w stanie skutecznie działać ani ścigać sprawców. Dlatego tak ważna jest reakcja i odwaga w mówieniu o tym, co się dzieje. Nie bądźmy obojętni i reagujmy! – mówiła podinspektor Karolina Makos z wydziału prewencji Komendy Stołecznej Policji.
O czym dyskutowano?
W programie spotkania zaplanowano wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz prezentację działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Warszawie. Była to okazja do rozmów na trzy główne tematy:
- Warszawianka bezpieczna w klubie – ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń występujących w miejscach takich jak kluby, puby czy imprezy masowe;
- Warszawianka bezpieczna w przestrzeni miasta – w tym w środkach transportu publicznego, na ulicach oraz w miejscach pracy i edukacji;
- Warszawianka bezpieczna w domu – przeciwdziałanie przemocy domowej oraz wsparcie dla osób doznających przemocy.
Dom powinien być miejscem bezpieczeństwa, nie zagrożenia. Gdy kobieta doświadcza przemocy, potrzebuje wsparcia nie tylko służb, ale całego systemu. W Warszawie współpracujemy z organizacjami i instytucjami, by lepiej reagować. Bądźmy czujni, bądźmy wrażliwi — tylko wtedy bezpieczeństwo w domu, w przestrzeni miejskiej i publicznej stanie się realniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia – mówiła Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz, dyrektorka WOIK, uczestniczka jednego z panelów.
Konferencję można także obejrzeć na stronie: youtube.com/watch?v=lj7tabxGauc.
Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie: warszawa19115.pl/-/bezpieczenstwo-kobiet.
Zdjęcie
Autor: Urząd m.st. Warszawy