Uniwersytet SWPS i Warszawa podpisały porozumienie, które otwiera nowy rozdział współpracy uczelni i ratusza. Wspólne działania mają na celu wykorzystanie nauki do rozwoju stolicy jako miasta otwartego, nowoczesnego i wrażliwego na potrzeby mieszkańców. Dla uczelni porozumienie to okazja do czerpania z miejskich doświadczeń, wykorzystywania wiedzy w praktyce i pozyskiwania danych do badań.
Warszawa stawia na współpracę z nauką. Wierzymy, że dobre decyzje to te oparte na wiedzy i rzetelnych danych. Dostrzegamy potencjał stołecznego środowiska akademickiego jako ważnego partnera w projektowaniu rozwiązań dopasowanych do miejskich realiów. Uniwersytet SWPS to ważny partner w budowaniu miasta, które uczy się, zmienia i odpowiada na potrzeby przyszłości. – mówi Maciej Fijałkowski, sekretarz m.st. Warszawy.
Partnerstwo oparte na wspólnych wartościach
Współpraca będzie się koncentrować na obszarach nauki, w których specjalizuje się uczelnia, a jednocześnie kluczowych z punktu widzenia strategicznego rozwoju miasta. W praktyce obejmie m.in. realizację projektów badawczo-analitycznych, udział ekspertów uczelni w zespołach doradczych, organizację wydarzeń edukacyjnych, wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne, a także współpracę dydaktyczną np. w zakresie kreowania tematów studiów, prac dyplomowych, praktyk, wolontariatu czy udziału pracowników miasta w zajęciach akademickich.
W ramach współpracy z urzędem miasta, zrealizowaliśmy projekt „Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy”, mający na celu opracowanie zasad etycznego i transparentnego stosowania technologii GenAI w administracji publicznej. Projekt stanowi część szerszej koncepcji działań miasta na rzecz innowacji i zrównoważonego rozwoju, umacniając pozycję Warszawy jako lidera w etycznym wdrażaniu nowych technologii w administracji publicznej. Zaangażowanie uczelni w projekt pozwoliło na całościowe – naukowo-empiryczne podejście do innowacyjnego tematu wykorzystania sztucznej inteligencji. – podkreśla rektor prof. dr hab. Roman Cieślak.
W celu koordynacji działań powołany zostanie zespół złożony z przedstawicieli obu stron, który będzie odpowiadał za planowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć. Podpisanie porozumienia to kolejny krok w kierunku budowy trwałych i efektywnych relacji między miastem a instytucjami naukowymi.
Warszawa otwarta na dialog z uczelniami wyższymi
Warszawa konsekwentnie rozwija współpracę zarówno z uczelniami publicznymi, jak i niepublicznymi. Do tej pory podpisano pięć porozumień ramowych z największymi uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Szkołą Główną Handlową i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Stołeczny ratusz planuje podpisanie kolejnych porozumień o współpracy. Dodatkowo, w ramach realizacji konkretnych projektów, biura i urzędy dzielnic zawierają porozumienia szczegółowe.
Efekty działań są widoczne w rosnącym zainteresowaniu Warszawą jako przedmiotem badań naukowych. Coraz częściej powstają prace magisterskie i doktorskie dotyczące Warszawy, a także realizowane są wieloletnie projekty badawcze finansowane ze środków unijnych.
Autor: Urząd m. st. Warszawy
Zdjęcie Spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu SWPS i Warszawy fot. SWPS |